Ewolucja mody żeglarskiej (cz.1)

Wytwórnia cygar, 1887

Zacznijmy historię mody żeglarskiej w 1877 roku, w roku kiedy kobieta założyła pierwsze majtki. To słowo majtki pierwotnie oznaczało spodnie o kroju marynarskim. Czy początkiem mody żeglarskiej było założenie spodni o takim kroju i koszulki w biało-granatowe paski? Nie, spodnie były później. Moda zaczęła się w momencie, gdy stopa kobiety dotknęła pokład nie budząc grozy, że jej obecność przyniesie nieszczęście załodze. Wcześniej obecność niewiasty na statku była zakazana. Notabene, zwierzęta też miały zakaz wstępu, jako że ich futra i sierść przyciągały nieszczęścia, tylko papuga była uprzywilejowanym zwierzęciem na statku, jako, że posiadała pióra. Te były bezpieczne. Wpuszczano też czasami dziewicę na pokład, by podrapała piętę masztu... Ale nadeszły czasy wielkich morskich podróży statkami pasażerskimi, które przynosiły armatorom ogromne zyski, szkoda byłoby tracić źródło dochodów...

Zanim kobieta zaznała smaku prawdziwej żeglarskiej przygody,  musiała najpierw oswoić mężczyzn z żeglarskim wyglądem... Zaczęło się niewinnie: tu kołnierzyk, tu czapeczka, jeden granatowo-biały elemencik w garderobie. Do gablot wystaw sklepowych wkradły się elementy garderoby w się nowym stylu.

Bluza marynarska, 1871

Bluza marynarska, 1871

Strój marynarski, 1895

Strój marynarski, 1895

Strój marynarski, 1898

Strój marynarski, 1898

Obowiązkowa była parasolka, czyli ochrona przed słońcem, pożądana lornetka, przez którą można było wypatrywać do woli statku, bądź lądu na horyzoncie, co pozwalało przetrwać nudę podróży...

Kostiumy plażowe, 1901

Kostiumy plażowe, 1901

Styl marynarski pojawił się również na plaży - modne stały się kostiumy plażowe stylizowane na marynarskie mundury. Kostium składał się z sukienki do kolan, wystających spod niej pantalonów, do tego pończochy, sznurowane pantofle plażowe i kapelusik lub fikuśnie zawiązana chusta na głowie. Nie zapominamy, że pod spodem byl jeszcze gorset. W takim stroju się pływało i przebywało na nadmorskich kąpieliskach - używano jednak dwóch kostiumów: jeden na plażę, drugi do zanurzania się w wodzie. Damy nie mogły pokazywać się publicznie, nawet na damskich plażach, w mokrym, przylegającym do ciała stroju. Oprócz marynarskich pasków pojawia się motyw kotwicy - naśladujący tatuaż. Tak kobiety dzięki temu stylu wczuwają się w rolę prawdziwego żeglarza.

Kostiumy plażowe, początek XX w.

Kostiumy plażowe, początek XX w.

Późno-wiktoriańskie kostiumy plażowe

Późno-wiktoriańskie kostiumy plażowe

Rysunek Charlesa Gibsona, 1906

Rysunek Charlesa Gibsona, 1906

Kiedy weszła na pokład pierwsza żeglarka? Na pewno wcześniej były takie przypadki. Kobiety pracowały jako pielęgniarki dla marynarki już w amerykańskiej wojnie secesyjnej. United States Navy Nurse Corps powstała oficjalnie w 1908 roku. Dopiero akt US Naval Reserve Act z 1916 r. zezwolił na werbowanie kobiet, nie określając płci żeglarza - dziewczyny od razu wykorzystały tę lukę  i zaczęły pływać.

Na pokładzie USS Uhlmann (DD-687) , 1950

Na pokładzie USS Uhlmann (DD-687) , 1950

A 30 lat później armia już prowadziła propagandę na całego zachęcając kobiety do marynarki.  Stroje oprócz tego, że musiały wyglądać, zaczęły spełniać praktyczne funkcje. Oczywiście galowe stroje zachowały swoją płeć - zamiast spodni spódnice, pasek podkreślał kobiecą talię, buty nadal na obcasie. Kobiety zaczęły odnosić sukcesy i stawały się wzorem do naśladowania, ich stroje również. (cdn.)

Plakat Waves,1917

Plakat Waves,1917

Plakaty Waves, lata 40.

Plakaty Waves, lata 40.

Plakaty Waves, lata 40.

Plakaty Waves, lata 40.

Monika Karvazy

Zdjęcia udostępniła nam Charlotta prowadząca blog http://blog.tuppencehapenny.co.uk

Jedna odpowiedź na "Ewolucja mody żeglarskiej (cz.1)"

  • szekla
    28 maja 2014 - 23:52

    Moda żeglarska od lat robi furorę. Zawsze na pewien czas znika, żeby później się pojawić i zafascynować swoim wdziękiem;)

Napisz komentarz